Facebook
Newsletter
Mobile Nav

Aktualne promocje

Zobacz nasze aktualne promocje czytaj więcej

Newsletter

Aby otrzymywać wiadomości dotyczące najnowszych promocji zapisz się do newslettera.

kregielnia2Kręgielnia Solar to najnowocześniejsza kręgielnia w Bielsku-Białej i okolicy. Wystrój, klimat i obsługa zapewnia najlepszą rozrywkę za rozsądną cenę. Posiadamy 4 tory do gry w tym 1 z automatycznym bamperem dla dzieci - NOWOŚĆ !   Wyniki wyświetlane są na 4 dużych 42" monitorach LCD!

Oferujemy organizację przyjęć, imprezy integracyjne, spotkania firmowe - również z obsługą gastronomiczną. Istnieje możliwość wynajęcia kręgielni na wyłączność (cena do negocjacji).

Zasady:

 • grasz tylko w specjalnym obuwiu- otrzymasz je w recepcji
 • nie rzucaj kulą tylko ją tocz!
 • wybierz odpowiednią dla siebie kulę i nie zmieniaj jej w czasie gry
 • przystępuj do gry mając wolne ręce (napoje, przekąski pozostaw na stole)
 • walkę o punkty i o zwycięstwo traktuj jak dobrą zabawę a nie jak wojnę!
 • baw się z humorem i bez złości
 • stosuj się do zaleceń regulaminu, a zawsze będziesz mile widzianym gościem
 • przejawy agresji, niszczenie sprzętu będzie skutkowało wyproszeniem z obiektu.

Rezerwacja:  (33) 497-90-02,  669-222-300

           Organizujemy imprezy okolicznościowe, urodziny, imieniny, spotkania firmowe, również  z obsługą gastronomiczą, muzyczną itp. 

Zadzwoń w celu uzyskania dodatkowych  informacji lub ustalenia szczegółów ! 

Na terenie kręgielni obowiązuje ZAKAZ spożywania własnych napojów, alkoholu oraz przekąsek. 

 Historia

Pierwsze wzmianki o kręglach datuje się na 50 rok p.n.e., ale w 1936 roku okazało się, że kręgle mają jeszcze dłuższą historię. Wtedy słynny odkrywca Flinders Petrie otworzył grobowiec egipskiego faraona i znalazł w nim kamienne przedmioty bardzo przypominające dzisiejsze kręgle. Tym samym oceniono wiek kręgli na kilka tysięcy lat, chociaż nie da się tego do końca udowodnić. Istnieją też podejrzenia, że już jaskiniowcy mieli zwyczaj zabawiania się rzucaniem kamieniami w większe kamienie.

Na pewno ok. 50 roku p.n.e. - za czasów Juliusza Cezara - w alpejskich rejonach Italii znana była gra " bocce", która uznawana jest za włoską odmianę kręgli. W średniowieczu popularność kręgli zmusiła władców m.in. Anglii i Francji do wydania specjalnych dekretów, które robiły z kręgli grę zakazaną. O olbrzymim zainteresowaniu świadczył fakt, że podobno młodzi Anglicy porzucali łucznictwo dla kręgli. Jednak tej fali popularności nie zatrzymały nawet rozkazy królów. W 1455 roku kręgle miały się tak dobrze, że przeniesiono je pod dach, by pogoda nie przeszkadzała w rozgrywkach.

W XVI wieku w Niemczech gra w kręgle przybrała bardziej współczesną formę. Prawie 100 lat później trafiła wraz z emigrantami do Stanów Zjednoczonych. Tam gra w "dziewięć słupków", które strącało się kulą bez otworów stała się bardzo popularną rozrywką hazardową i po raz kolejny w swojej historii trafiła na indeks gier zakazanych - stało się to w 1840 roku, w stanie Connecticut.

Wtedy narodził się bowling - żeby obejść zakaz władz dostawiono po prostu dziesiąty słupek, a w kuli wywiercono trzy otwory.

Od tamtej pory, mimo używania wymiennie dwóch nazw tej dyscypliny, gra się częściej w bowling (jego zasady są łatwiejsze), niż tradycyjne kręgle.

Technika ułatwia życie

Przez długi czas kręgle były ustawiane ręcznie, przez chłopców zwanych "pin - boys". W 1902 roku po raz pierwszy pojawiła się kręgielnia automatyczna, jednak to nie ona zapisała się w historii automatyzacji bowlingu.

Zapalony gracz w kręgle Fred Schmidt w 1936 roku w swoim garażu zbudował pierwszy automat do ustawiania kręgli. To był początek automatycznych kręgielni. W 1951 roku ruszyła produkcja automatów w firmie American Machine and Foundry Company, według ulepszonego projektu Freda Szmidta.

Teraz, gdy gramy w kręgle, skomplikowane maszyny ustawiają nam kręgle, podają kule, liczą punkty i dbają o tory.

Jak się ubrać?

Nie ma specjalnych wymagań, jeśli chodzi o strój gracza w bowling. Tradycyjnie powinny to być długie spodnie i koszulka polo, dla kobiet spódniczka lub szorty, ale nie jest to wymagane. Ważne, żeby było wygodnie i żeby nic nie przeszkadzało w grze. Natomiast konieczne na torze są odpowiednie buty. Na szczęście, można je wypożyczyć prawie w każdej kręgielni. Buty muszą mieć podeszwę skórzaną, bądź z takiego z tworzywa, które pozwoli na odpowiedni poślizg przed rzutem i nie porysuje rozbiegu. W najlepszych modelach obuwia podeszwa jest wymienna i dopasowuje się do rodzaju nawierzchni toru. Do gry można użyć dodatkowo specjalnych rękawic z dwoma zakrytymi palcami (małym i wskazującym). Pozwala to na lepszą kontrolę kuli. Wielu osobom przydadzą się też ochraniacze na nadgarstki, gdyż kule są ciężkie i może zdarzyć się kontuzja nadgarstka.

Według reguł

Zasady gry są bardzo proste, na dodatek może w nią grać każdy, także dzieci i osoby niepełnosprawne. Cała rzecz polega na zrzuceniu, przez trafienie kulą, dziesięciu kręgli. Kręgle ustawione są w trójkąt i numerowane od lewej strony do prawej, od czoła do tyłu. Ten stojący na przodzie nazywany jest "headpin". Każda rozgrywka ma 10 kolejek i w każdej z nich zawodnik ma prawo do dwóch rzutów. Jedynie w rundzie 10 dopuszczalne jest wykonanie jeszcze rzutu trzeciego.

Kule do gry są wszędzie takie same. Różnią się między sobą wagą, wielkością oraz rozstawem otworów na palce. Waga kul wynosi od 2,7 kilograma do 7,2 kilograma i jest oznaczona specjalnymi numerami: kule dziecięce 6 - 8, damskie 9 - 11, a męskie 12 - 16. Każdy zawodnik wybiera sobie najbardziej odpowiadającą mu kulę - według zasad powinna być równa 10 % wagi ciała gracza. Nie jest to jednak bezwzględnie przestrzegane.

Strike, spare i inne

Punkty, które gracz zdobywa są odzwierciedleniem liczby strąconych kręgli. Jeżeli udało się powalić dziesięć kręgli w pierwszym rzucie - tzw. strike - dostaje się 10 punktów, a w nagrodę doliczane są jeszcze dodatkowe punkty, które uzyskane zostaną w dwóch następnych rzutach.

Inna możliwość to tzw. spare - czyli strącenie wszystkich kręgli, ale w dwóch rzutach. Tutaj do 10 punktów dolicza się jeszcze dodatkowe punkty z pierwszego kolejnego rzutu. Na torze może nam się jeszcze przydarzyć tzw. open frame - czyli strącenie nie wszystkich kręgli - wtedy otrzymuje się tylko tyle punktów, ile kręgli udało się zwalić lub tzw. miss - czyli zero punktów, bo nie udało się strącić ani jednego kręgla. Ten sam wynik "uzyskamy", gdy rzut zostanie uznany za spalony, czyli przekroczymy oznaczoną najczęściej na czerwono linię lub gdy wejdziemy na tor. Zero punktów dostanie też gracz odbijający kulę od krawędzi toru. Natomiast, jeśli graczowi przydarzy się strike lub spare w 10 kolejce, ma prawo do dodatkowych rzutów: dwóch w wypadku strike'a i jednego w przypadku spare'a. Maksymalna liczba punktów w jednej rozgrywce wynosi 300 (uzyskanie samych strike' ów), ale udało się to tylko kilku graczom na świecie. Taki wynik gry nazywany jest perfect game. "Zwykły" gracz może być bardzo zadowolony z wyniku 150 punktów.

W kręgle można grać pojedynczo, ale lepsza zabawa jest oczywiście wtedy, gdy rywalizuje większa grupa. Ponieważ to gra bardzo wciągająca, warto rezerwować tor na godziny, a nie tylko na jedną grę. W ciągu 2 godzin, cztery osoby powinny zdążyć rozegrać około 4 - 5 rozgrywek.

Galeria zdjęć

 • kregielnia1
 • kregielnia10
 • kregielnia11
 • kregielnia12
 • kregielnia13
 • kregielnia14
 • kregielnia15
 • kregielnia16
 • kregielnia17
 • kregielnia18
 • kregielnia19
 • kregielnia2
 • kregielnia20
 • kregielnia3
 • kregielnia4
 • kregielnia5
 • kregielnia6
 • kregielnia7
 • kregielnia8
 • kregielnia9
Dotacja